Nordea Bank Polska wspólnie z IBM uruchomił dzisiaj w Gdańsku nowe
centrum przetwarzania danych. Gdańskie data center będzie obsługiwać
operacje banku w Polsce oraz jego oddziałów na Litwie, Łotwie i Estonii.
Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych jednostek obsługujących
polskie instytucje finansowe.

Nordea Bank Polska należy do największej skandynawskiej grupy finansowej Nordea. W Polsce Bank działa od 1999 roku, oferując klientom – zarówno indywidualnym, jak i korporacyjnym – nowoczesne usługi bankowe przez internet, telefon oraz w oddziałach.

Dynamiczny rozwój banku sprawił, że polski oddział Nordei potrzebował nowego centrum przetwarzania danych. Bank szukał dostawcy, który przygotowałaby centrum w sposób kompleksowy. Ostatecznie wybrano IBM ze względu na szerokie doświadczenie w realizacji podobnych projektów na całym świecie oraz pozytywne doświadczenia ze współpracy obu firm przy tworzeniu centrum zapasowego dla banku. IBM wybudował nowe data center, zarządza nim oraz zapewnia usługi serwisu i utrzymania.

– Nowe centrum przetwarzania danych stworzone przez IBM pozwoli nam na szybszą realizację operacji bankowych oraz uzyskanie większej kontroli nad ryzykiem operacji finansowych. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów, którzy oczekują sprawnej obsługi i zapewnienia bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. – mówi Sławomir Żygowski, prezes zarządu Nordea Bank Polska.

Gdańskie data center należy do największych w Polsce – o powierzchni zabudowanej ponad 3 tys. m2, z czego 500 m2 stanowi powierzchnia obliczeniowa centrum. Jest to obszar, na którym znajdują się urządzenia odpowiedzialne za obsługę operacji bankowych. W klasyfikacji odporności na awarie jednostka uzyskała jedną z najwyższych ocen w klasyfikacji IBM, co gwarantuje bankowi Nordea stałą dostępność do usług przetwarzania danych na poziomie 99,999 proc.

– IBM zaprojektował, zbudował i pomaga utrzymać kilka tysięcy centrów danych na całym świecie, w tym ponad 100 własnych. Na bazie naszych doświadczeń możemy śmiało powiedzieć, że gdański ośrodek Nordea Bank Polska to jedno z najnowocześniejszych centrów w Polsce, spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa – mówi Anna Sieńko, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

IBM już na etapie projektowania współpracował ściśle z bbankiem, aby centrum spełniało wszystkie rygorystyczne wymagania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości jego pracy, nawet w czasie awarii poszczególnych elementów infrastruktury.

Infrastruktura centrum zasilana jest z dwóch niezależnych źródeł, używanych alternatywnie w przypadku awarii. W sytuacji, gdy żadne ze źródeł nie jest w stanie zapewnić energii, zostaną uruchomione 2 zewnętrzne agregaty prądotwórcze, które pozwalają na dalszą, nieprzerwaną pracy. Moc dostępna do operacji informatycznych to 800 kW, natomiast moc całkowita, obejmująca również energię potrzebną do zasilenia urządzeń klimatyzacji itp. to 1,5 MW.

Centrum wyposażono również w rzadko spotykane do tej pory w Polsce rozwiązanie, jakim są dwa zbiorniki wody lodowej, z możliwością rozbudowy do trzech, umożliwiające chłodzenie serwerowni nawet do pół godziny po tym jak zaniknie zasilanie.

Kolejnym elementem, który zabezpiecza funkcjonowanie centrum jest komora AST, czyli system pozwalający na fizyczną ochronę sprzętu. Znajduje ona zastosowanie w przypadku pożaru lub zalania, a także chroni przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Dzięki komorze AST sprzęt jest dodatkowo chroniony nawet przez 120 minut, co daje czas na przeprowadzenie akcji ratowniczej.

Wykorzystane przy tworzeniu centrum najnowsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że jest ono w stanie działać nawet w przypadku awarii. Jeśli  usunięcie jej skutków wymaga większej ilości czasu istnieje możliwość wyłączenia urządzeń w ten sposób, aby nie naruszyć bezpieczeństwa przetwarzanych danych.

Źródło: Nordea Bank Polska

Szybkie pożyczki

Similar Posts:

Popularity: 1% web directory software